Дворічна трав’яниста густоопушена рослина 0,4-1,2 м висоти, сімейства норичкових (Scrophulariaceae).

Листя чергове довгасте. Квітки жовті, діаметром 3,5-4 см, зібрані на верхівках стебел у густу кисть. Плід – коробочка 5-8 мм довжини. Насіння дрібне.

З інших видів коров’яку в медицині застосовують коров’яка лікарська або волохата (Verbascum phlamoides L.), коров’яка видна (Verbascum speciosum Schrad.) і коров’яка звичайна (Verbascum thapsus L.).

Використовують віночки з тичинками без філіжанок, іноді листя.

Коров’як скіпетроподібний містить багато слизу, особливо у віночках (2,5%), близько 11% цукрів, у тому числі 3,5% глюкози, 11-12% інших вуглеводів; крім цього, виявлені сапоніни, ефірну олію, камедь, барвник α-кроцетин C20H24O4, кумарин і β-каротин; коріння та квітки містять флавоноїди.

Квітки коров’яку збирають у суху сонячну погоду щодня, тому що квітка в’яне протягом одного дня.

Сушать квіти негайно після збирання в тіні, на відкритому повітрі, розкладаючи тонким шаром. Висушена сировина – золотисто-жовті віночки без чашечок, з медовим запахом, приємним слизово-солодким смаком.

Передбачається вміст вологості не понад 11%, потемнілих квіток – не більше 3%, окремих чашок, квіток, що не розпустилися, квіток з чашечкою – не більше 2%, частин подрібнених, що проходять крізь сито з отвором 2 мм, – не більше 4%, органічних домішок – не більше 0,25%, мінеральних – не більше 0,25%.

Фармакологічні властивості та застосування в медицині
Квітки коров’яку застосовують у народній медицині як протизапальний і пом’якшувальний засіб при катарах верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем.

Препарати коров’яку використовують також при шлунково-кишкових захворюваннях. Вони пом’якшують катаральні явища на слизових оболонках порожнини рота, зіва, стравоходу, шлунка та кишечника.

Застосовують як обволікаючий засіб.

Препарати коров’яку захищають слизову оболонку від дратівливих факторів, пом’якшують болі на місці застосування, зменшують хворобливі рефлекси, спазми та набряклість тканин.

Препарати
Настій квіток коров’яку. Мікстура квіток коров’яку.

Чайну ложку заварити, як чай, на склянку окропу і пити по 1-2 чашки на день при кашлі (дорослим)

Кип’ятити 15-20 хв, процідити, додати 200 г цукру і знову кип’ятити до густоти сиропу. Призначають при кашлі дітям чайними ложками кілька разів на день

Чайну ложку заварити, як чай, на склянку окропу, остудити. Для полоскання горла