ЗВІРОБІЙ ПЕРФОРОВАНИЙ HYPERICUM PERFORATUM L.

Багаторічна трав’яниста рослина сімейства звіробійних (Guttiferae), 30-100 см висоти, з двогранним, гіллястим стеблом і супротивним листям.

Листя сидяче, 0,7-3 см довжини і 0,3-1,5 см ширини, овальні, тупі, з численними точковими залозками, що просвічують.

Квітки золотаво-жовті, з 5 чашолистками і 5 пелюстками, суцвіття широкометельчасте, майже щитковидне.

Плід — довгастояйцевидна коробочка довжиною 6 мм, шириною 5 мм.

Насіння дрібне, до 1 мм, циліндрове, коричневе. Цвіте та дозріває з травня по серпень.

Звіробій звичайний зростає у Радянському Союзі всюди, крім Крайньої Півночі.

Трава рослини містить барвники: до 0,4% гіперицину C30H16O, псевдогіперицин C32H20O10, протопсевдогіперицин, гіперікодегідро-діатрон, псевдогіперикодегідро-діантрон, франгулаемодинантранол.

Знайдено також флавонові сполуки: глюкозид гіперозид C21H20O12 (у траві 0,7%, у квітах – 1,1%), рутин; кверцитрин, ізокверцитрин та кверцетин.

У траві міститься ефірна олія, до складу якої входять терпени, сесквітерпени, складні ефіри ізовалеріанової кислоти. Знайдено також до 10% дубильних речовин; до 55 мг% каротину, цериловий спирт, холін та сліди алкалоїдів.

Для медичних цілей використовують траву рослини. Збирають квіткові верхівки разом із листям під час цвітіння. Сушать у сушарках при температурі 35-40 ° С або на повітрі під навісом.

Готова для застосування сировина є облистяними стеблами з квітками, бутонами і плодами і насінням; сировина матово-зеленого кольору, зі слабким ароматним запахом, з гіркуватим, злегка терпким смаком.

Вологи допускається трохи більше 13%, екстрактивних речовин, які видобувають 70% спиртом, щонайменше 25%.

В аптеках продають у фасуванні по 100 г у коробках або пакетах.

Фармакологічні властивості
Препарати звіробою мають в’яжучі, протизапальні та антисептичні властивості.

Є дані, що вони мають також стимулюючу дію на регенеративні процеси, мають P-вітамінну активність, зменшують проникність капілярів.

Застосування у медицині
Препарати звіробою застосовують як в’яжучий, дезінфікуючий та протизапальний засіб, внутрішньо при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, гострих та хронічних колітах небактеріального походження.

У стоматології звіробійне масло застосовують для лікування хронічних та підгострих гінгівітів та стоматитів.

У препаратах звіробою поєднуються лікувальні властивості з нерізким гіркувато-терпким смаком і приємним бальзамічним запахом. Наявність вітамінів A та C доповнює лікувальний ефект.