ГОРЕЦЬ ПТАШИНИЙ (СПОРИШ) POLYGONUM AVICULARE L.

Однорічна трав’яниста рослина сімейства гречаних (Polygonaceae), зі слабкими, розпростертими або висхідними стеблами до 30 см висоти.

Листя довгато-ланцетні, 1,5-2 см довжини і 0,4 см ширини. Квітки зелені, дрібні, зібрані по 1-5 у пазухах листя.

Плід майже чорний, тригранний матовий горішок. Цвіте із червня протягом усього літа.

Містить дубильні речовини – 0,35%, аскорбінову кислоту, флавоноловий глікозид авікулярин C20H18O11, що при гідролізі дає кверцетин і L-арабінозу; вітамін С до 900 мг% (на абсолютно суху масу), каротин до 39 мг%, сполуки кремнієвої кислоти до 4,5%. У квітках споришу знаходять флавони. У коріння рослини виявлені антрахінони.

Фармакологічні властивості
Водні вилучення з трави споришу мають в’яжучі властивості, викликають скорочення матки, підвищують швидкість згортання крові, збільшують діурез.

Глікозід авікулярний підвищує швидкість згортання крові кроликів, не надаючи при цьому впливу на її в’язкість, і має маточну дію. Препарат малотоксичний.

Застосування у медицині
Застосовують як в’яжучий засіб у вигляді відвару або настою при запальних захворюваннях слизових оболонок.

Робилися спроби використовувати глікозид авікулярень як матковий засіб, проте він виявився малоактивним.

У народній медицині спориш застосовували при каменях нирок та сечового міхура.

Препарати
Відвар горця пташиного. Готують із коріння рослини у співвідношенні сировини до витягувача 1:10. Сировину подрібнюють, заливають водою кімнатної температури, ставлять на киплячу водяну баню на 30 хв, охолоджують 15 хв, проціджують, приймають по 1 столовій ложці 3 десь у день.

Настій горця пташиного. Готують із трави у співвідношенні сировини до витягувача 1:10. Траву подрібнюють, заливають окропом, ставлять у киплячу водяну баню на 5-10 хв, знімають і залишають стояти на 1-2 години, проціджують, приймають по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.