ГОРЕЦЬ ЗМІЙОВИК, РАКОВІ ШИЙКИ) POLYGONUM BISTORTA L.

Багаторічна трав’яниста рослина до 30-100 см висоти, з товстим змієподібно вигнутим кореневищем, за яким і отримала назву, сімейства гречаних (Plygonaceae).

Кореневище в зламі червоне. Листя довгастоланцетні з довгими крилатими черешками, з трубчастими розтрубами.

Квітки блідо-рожеві в щільному овальному колосовидному пензлі, 1,5-6 см довжини і 10-15 мм ширини. Плід – коричневий тригранний горішок довжиною 3-4,5 мм. Цвіте у травні — червні, плодоносить у червні — на початку липня.

У кореневищах міститься до 25% дубильних речовин, галова кислота – 0,44%, катехін C15H14O6 – 0,5%, оксиметилантрахінони, велика кількість крохмалю – 26,5%, оксалат кальцію; у коренях міститься також аскорбінова кислота – 132,2 мг%, у квітках – 746,6 мг%, у листі – 722,3 мг%.

У траві інших видів цього роду є флавонові глікозиди, гіперозид, кавова, хлорогенова та протокатехова кислоти.

Фармакологічні властивості
Препарати змійовика мають в’яжучі властивості, які проявляються повільно, у міру розщеплення діючих речовин рослини під впливом травних соків.

Препарати змійовика малотоксичні.

Застосування у медицині
Горець зміїний застосовують при гострих та хронічних захворюваннях кишечника, що супроводжуються проносами недизентерійного походження.

Змійовик використовується також у стоматологічній практиці замість препаратів імпортної ратанії при стоматитах, гінгівітах та інших захворюваннях ротової порожнини.

Препарати
Екстракт змійовика рідкий (Extractum Bistortae fluidum). Готують із середньовеликого кореневища змійовика вилученням 70% спиртом у співвідношенні 1:1.

На вигляд прозора рідина червоно-бурого кольору, сильно терпкого, гіркого смаку. Вміст дубильних речовин щонайменше 18%. Приймають по 20-30 крапель перед їжею 2-3 десь у день.

Відвар змійовика (Decoctum Bistortae fluidum). Кореневища змійовика подрібнюють до шматків розміром не більше 3 мм, заливають водою кімнатної температури (взятою з урахуванням втрат при кипінні), закривають і нагрівають на киплячій водяній бані при частому помішуванні протягом 30 хв, проціджують негайно після зняття з водяної лазні. Приймають по 1 столовій ложці 3-4 десь у день перед їжою.