РОЗА КОРИЧНА, ШИПШИНА КОРИЧНА ROSA CINNAMOMEA L.

Чагарник сімейства розоцвітих (Rosaсеае), що досягає 1,5 м висоти, з тонкими блискучими червоно-коричневими гілками, з нечисленними вигнутими на них шипами.

Листя непарноперисте, 4-9 см довжини, з 5-7 листочками і трав’янистими прилистками.

Квітки рожеві діаметром 3-5 см, частіше поодинокі, рідше по 2-3 разом на різній довжині квітконіжках (5-17 см).

Плоди горішкоподібні, однонасінні, укладені в кулясті або яйцеподібні м’ясисті гіпантії, що утворюють хибний плід. Внутрішні стінки плоду волосисті, нагорі його зберігаються чашолистки. Цвіте із середини травня до липня.

Для медичних цілей використовують плоди. У сухій м’якоті плодів корикової троянди знайдено цукрів 23,9%, з них інвертного цукру 18,5%; клітковини сирої 12,5%, пектинових речовин 3,7-14%, золи сирої 6,4%; загальна кислотність 2,8%.

Знайдено яблучну та лимонну кислоти, солі калію 23 мг%, натрію — 5 мг%, кальцію — 26 мг%, магнію — 8 мг%, фосфору — 8 мг%, заліза — 11,5 мг%.

Середній вміст аскорбінової кислоти у плодах, що надходять на заводи, 1200-1500 мг%.

Вивчення складу флавоноїдних речовин показало наявність кверцетину C15H10O7, кемпферолу C15H10O6, ізокверцитрину. Загальний вміст флавоноїдів (вітамін Р) для троянди коричневої 4%, для троянди зморшкуватої 2,13%.

Ідентифіковані катехіни: епігалокатехін, галокатехін, епігалокатехінгаллат та епікатехінгаллат. Загальний вміст дубильних речовин у сухих плодах становить 4,6%, загальний вміст антоціанових речовин – 45 мг%.

Шипшина, як і інші Р-вітамінні рослини, є промисловим джерелом отримання флавоноїдних речовин, оскільки отримання синтетичним шляхом виявилося дорожчим. Загальний вміст токоферолів (вітамін Е) 170 мг%.

Олія шипшини – масляниста рідина бурого кольору із зеленим відтінком, гірка на смак, з вмістом токоферолів не менше 40 мг%, каротиноїдів – не менше 55 мг%.

Каротолін – рідина оранжевого кольору в тонкому шарі, зі специфічним запахом та смаком. Зміст каротиноїдів у перерахуванні на каротин не менше 120 мг%.

У насінні виявлено жирне масло, у коренях і листі знайдено дубильні речовини.

Плоди шипшини використовують як джерело вітамінів для приготування дієтичних напоїв, настоїв, відварів, концентратів, а також є сировиною для отримання аскорбінової кислоти, проте в даний час аскорбінову кислоту отримують головним чином синтетичним шляхом.

Як вітамінна сировина допускаються до використання інші види шипшини: троянда голчаста (Rosa acicularis Lindb.), троянда даурська (Rosa dahurica Pall.), троянда Беггера (Rosa Beggeriana Schrenk), троянда Федченко (Rosa Fedtschenkoana), троянда зморшкувата (Rosa rugos .), троянда собача (Rosa canina L.).

Плоди шипшини починають збирати з кінця серпня і до заморозків у спілому стані, коли вони стають яскраво-червоними та м’якими та містять найбільшу кількість вітаміну С.

Висушені плоди кулястої, яйцеподібної або овальної до сильновитягнутої веретеновидної форми довжиною 0,7-3 см і діаметром 0,6-1,7 см. Колір плодів різний – від оранжево-червоного до буро-червоного.

Стінки плодів тверді, крихкі, з блискучою, рідше матовою поверхнею, без запаху, кислувато-солодкого, злегка в’яжучого смаку.

Вміст аскорбінової кислоти повинен бути не менше 1%, вологи не більше 14%, зольність не більше 3%; стебел, гілок та плодів з плодоніжками не більше 1%; плодів потемнілих, пошкоджених шкідниками, що пригоріли при сушінні не більше 1%; органічної домішки трохи більше 0,5%, мінеральної трохи більше 0,5%.

Зберігають в аптеках у закритих дерев’яних ящиках чи бляшанках, на складах — у тюках чи мішках. Подрібнені на порошок плоди зберігають у скляних банках.

Плоди шипшини знаходять застосування завдяки високому вмісту в них аскорбінової кислоти. Вона є безбарвними кристалами без запаху, кислого смаку, легко розчиняються у воді, розчинні у спирті, нерозчинні в ефірі, бензолі, хлороформі.

Аскорбінову кислоту зберігають у добре закупорених банках темного скла або банках з білої жерсті, викладених усередині пергаментного паперу.

Фармакологічні властивості
Дія шипшини здебільшого пов’язана з аскорбіновою кислотою. Завдяки наявності в молекулі діенольної групи (-COH=COH-) аскорбінова кислота має відновлювальні властивості.

Вона бере участь у регулюванні окисно-відновних процесів, що протікають у тканинах тваринного організму, вуглеводного обміну, згортання крові, в утворенні стероїдних гормонів, бере участь у синтезі колагену, у регуляції проникності капілярів. Встановлено її захисну дію при експериментальних С-авітамінозах.

Аскорбінова кислота, що застосовується у звичайних дозах, є нешкідливою. Однак в експериментах на тваринах у великих дозах, рівних 50 мл/кг, вона має гемолізуючу дію на кров, викликає явища анемії та пригнічує опірність організму, знижуючи фагоцитарну активність лейкоцитів.

Найменші дози – 15 мг/кг – стимулюють кровотворний апарат та посилюють фагоцитарну здатність лейкоцитів.

Застосування у медицині
Плоди шипшини застосовують у медицині головним чином як протицинготний засіб при С-авітаміноз. Разом з тим плоди шипшини призначають як жовчогінний засіб.

Як зазначалося, ефективність шипшини насамперед пояснюється наявністю у ньому аскорбінової кислоти. Безсумнівно, певне значення мають інші речовини.

Організм людини не здатний до синтезу аскорбінової кислоти. Добова потреба для дорослої людини становить 50 мг, а за великого фізичного навантаження — 75-100 мг.

Потреба в аскорбіновій кислоті збільшується у вагітних та годуючих груддю (до 100 мг).

Для дітей 7 років потреба у вітаміні становить 30-35 мг.

Аскорбінову кислоту застосовують у профілактичних та лікувальних цілях, особливо в тих випадках, коли захворювання виникає внаслідок її нестачі: для профілактики та лікування цинги, при геморагічних діатезах, гемофілії, кровотечах (носових, легеневих, маткових), при променевій хворобі, що супроводжується крововиливами, передозування антикоагулянтів, при інфекційних захворюваннях, захворюваннях печінки, хвороби Аддісона, що тривало не гояться виразках і ранах, при переломах кісток, інтоксикаціях промисловими отрутами та в багатьох інших випадках.

В останні роки аскорбінову кислоту стали застосовувати як протисклеротичний засіб.

Є повідомлення, що під впливом аскорбінової кислоти у хворих на коронарний атеросклероз вміст холестерину крові знижується.

Зменшення холестеринемії частіше зустрічалося в осіб з гіперхолестеринемією і не змінювалося або підвищувалося за низького вмісту холестерину.

Шипшину застосовують також як жовчогінний засіб при холециститах, гепатитах і шлунково-кишкових захворюваннях, особливо пов’язаних зі зниженням жовчовиділення.

Необхідно бути обережними при використанні аскорбінової кислоти при деяких станах організму.

Є вказівки, що тривале застосування великих доз аскорбінової кислоти може призвести до пригнічення функції інсуліну підшлункової залози. Тому при призначенні великих доз або тривалому застосуванні аскорбінової кислоти рекомендується контролювати вміст цукру в крові.

При призначенні аскорбінової кислоти необхідно враховувати її здатність стимулювати функцію надниркових залоз і сприяння надмірному утворенню кортикостероїдів, які за певних умов можуть викликати порушення вуглеводного обміну.

Протипоказання до застосування аскорбінової кислоти, особливо в комбінації з рутином, є тромбофлебіти та інші захворювання, що супроводжуються схильністю до утворення тромбів.