ЧАСНИК ALLIUM SATIVUM L.

Багаторічна цибулинна рослина сімейства лілейних (Liliaceae), з плоским лінійним листям, складною цибулиною, що містить у загальній плівчастій обгортці від 7 до 30 дрібних зубків.

Квітки білі або фіолетові, утворюють малоквіткову парасольку. У парасольці, окрім квіток, розвиваються багатогранні цибулинки – дітки.

Часник обробляється повсюдно як овочева рослина.

Батьківщина часнику – Південна Азія.

Цибулини часнику містять до 0,3% аліну C6H11O3, який під впливом ферменту алліннази перетворюється на аліцин C6H10OS2, піровиноградну кислоту та аміак, ефірну олію складу: аллилпропилсульфида 6%, диаллиддисульфида 60%

Крім цього, у цибулинах знайдені фітостерини та аскорбінова кислота. Виділено дезоксоаллін.

Фармакологічні властивості
Препарати часнику в експерименті на тваринах знижують артеріальний тиск, збільшують амплітуду та уповільнюють ритм серцевих скорочень, розширюють периферичні та коронарні судини серця, гальмують активність холінестерази, підвищують діурез, секрецію та моторну функцію шлунково-кишкового.

Крім цього, часник має бактерицидні, фунгіцидні та протиглистові властивості, які обумовлені речовинами, званими фітонцидами, що містяться в соках і летючих фракціях часнику.

Сухий екстракт часнику входить до складу препарату алохол, який має жовчогінні властивості.

Застосування у медицині
Таблетки «Аллохол» застосовують як жовчогінний засіб при хронічних гепатитах, холангітах і холециститах, а також як проносний при звичних запорах.

Настоянку часнику призначають при необхідності придушити процеси гниття та бродіння в кишечнику, атонії кишечника, колітах. Настоянку дають також як допоміжний засіб при гіпертонічній хворобі та атеросклерозі.

Фітонциди соку часнику пригнічують ріст дріжджоподібних грибів роду Candida та низки мікробів.

Застосовуються у вигляді аерозолів при бронхіальній астмі, хронічній пневмонії, бронхоектатичній хворобі, гострих та хронічних бронхітах.

Для інгаляції 1 мл свіжого соку часнику розводять в 3 мл 0,5% розчину новокаїну; на інгаляцію використовують 1-15 мл. Курс лікування – 10-15 інгаляцій.

Препарати
Сік часнику. Готують перед вживанням.

Настоянка часнику (Tinctura Allii sativi). Призначають по 10-20 крапель на прийом 2-3 рази на день за тими ж показаннями, що інші препарати часнику.